Měsíc září byl na ERKU zasvěcen ekologii, třídění odpadů a sportu
5. října 2020 Články a tiskové zprávy

Měsíc září byl na ERKU zasvěcen ekologii, třídění odpadů a sportu

Pracovnice NZDM ERKO si pro klienty připravily interaktivní povídání s příklady, jak člověk ovlivňuje životní prostředí, kterak se může snažit nezatěžovat přírodu. Děti se dozvěděly, jak dlouho trvá, než se rozloží určité materiály. Povídání probíhala v budově i venku na hřišti.

 V týdnu jsme vyrobili několik košů na třídění odpadu, děti vědí, který odpad, do kterého kontejneru patří a dozvěděly se, že je nutné i třídit bio odpad a je možné si na městě zažádat o biokontejner.

Vyrobenými koši jsme ušetřili peníze za nákup košů v obchodě – tedy se klienti naučili, jak šetřit. Papírové krabice jsme dostali zadarmo v obchodě s nábytkem a slouží stejně dobře, jako ty kupované a jsou hezčí, navíc nás bavilo je výtvarně zpracovat.

Během měsíce si průběžně pouštíme videa o skládkách, třídičkách, recyklaci apod.

Učíme děti, aby nedělali nepořádek kolem sebe a obaly házely do košů. V praxi jsme uspořádali procházku po části města Jihlavy, za účelem sbírat odpadky ze země. Vysvětlili jsme dětem, co znamená akce Čistá Vysočina, který byl bohužel v korona krizi zrušen.

Mluvili jsme s dětmi také o bezobalových obchodech a šití plátěných tašek. Tímto způsobem mohou šetřit prostředí a také tím, že nebudou kupovat tolik věcí z plastu, kterého je kolem nás tolik, že se naší éře říká! „Doba plastová“. Děti, ale i dospělí, se mohou podívat kolik věcí z plastu doma mají, když je vyrovnají všechny na hromadu, zjistí, že opravdu hodně. Inspirací nám byl pořad o třídění plastů.

Vytváříme s dětmi varovný plakát, který poukazuje právě na to, kolik je okolo nás zbytečných plastů, bez kterého naši rodiče úplně pohodlně dokázali žít. Plakát má alespoň na tuto záležitost upozornit, protože některé studie prokazují, že plasty a jejich rozkládání nemají dobrý vliv na zdraví a plodnost člověka a samozřejmě na zdraví celé planety.

Během měsíce října jsme dále dětem uspořádali Olympijské hry – sportovní aktivitu s vyhlášením vítězů. Děti stříleli z luku, absolvovali běh a slalom se zavázanou nohou, házení disku a koule a další. Také se dozvěděli o teorii a historii her. Tuto aktivitu chceme zařadit do každého měsíce.

V září s přesahem do října pracujeme na dekoracích a výrobcích z přírodnin v motivu podzimu. Děti také vlastnoručně vyrobily a namalovaly krásné draky. Poslední krásné dny trávíme na hřišti třeba s grilovačkou párků nebo malováním na zeď.

Team NZDM ERKO