Stan romské kultury otevře v září své netradiční šapitó v Jihlavě

Stan romské kultury otevře v září své netradiční šapitó v Jihlavě

Již šestým rokem putuje kočovný projekt Roma Big Top neboli Romský stan (v romštině Romaňi Cerha) po městech České republiky. Po Praze, Plzni, Novém Boru a Ústí nad Labem zavítá tentokrát do Jihlavy. >>>

Na Masarykově náměstí ve dnech 14. a 15. září 2017 otevře svůj dvoudenní program, složený ze vzdělávacích seminářů, workshopů, pohádek, divadelních představení, tanečních vystoupení a koncertů romských hudebníků. Chybět nebude ani soutěž v rapování. Akce je součástí unikátního tříletého projektu s názvem Společně a úspěšně v Jihlavě. Jeho cílem je zvýšit inkluzivnost vzdělávání a podpořit děti a žáky ze socioekonomicky znevýhodněného a kulturně odlišného prostředí ve vzdělávacím procesu.

RBT Plzeň 2016

„Jsme rádi, že se můžeme podílet na aktivitě, která zlepšuje šance dětí dosáhnout kvalitního vzdělání. Aby se ale inkluze ve společnosti stala normou, je potřeba působit i na širokou veřejnost, ať už laickou nebo odbornou, a posilovat v dětech samotných hrdost na svůj původ. To vše představuje právě akce Stan romské kultury, která není jen zábavou, ale nenásilnou formou přibližuje veřejnosti svět Romů a romským dětem jejich historii a kulturu,“ říká o akci Pavlína Kolářová, koordinátorka projektu Společně a úspěšně v Jihlavě.

RBT Plzeň 2016_ARA ART

Program bude po oba dny rozdělen do několika bloků. V dopoledních hodinách nabídne žákům základních a středních škol zapojených do projektu Společně a úspěšně v Jihlavě semináře o romské historii, jazyce a sociokulturních specifikách. Smyslem seminářů je prezentace romského světa očima Romů. Jejich součástí budou interaktivní hry nebo setkání se známými osobnostmi (například s hudebníkem Máriem Bihárim).

RBT Praha 2015_Očima Romů

V odpoledních hodinách dostanou prostor romské děti a mladí Romové, kteří předvedou své umění na poli tance, cirkusového umění, rapu nebo divadla. Představí se místní i přespolní skupiny a do jejich aktivit se bude moci zapojit i publikum. Cigi Cigi Cirkus zve všechny zájemce na otevřený workshop klaunského a artistického umění. Ti, kdo si budou chtít zasoutěžit, budou mít možnost se zúčastnit souboje v rapování a street dance, obojího pod vedením zkušeného rapera Henryho D a DJ BA2S. O vítězi rozhodnou diváci. V Jihlavě se také vůbec poprvé představí romská umělecká skupina ARA ART, která uvede své nastudování pohádky na motivy textu Mileny Hübschmannové. Odpolední program doplní i autorské čtení romských spisovatelek Ivety Kokyové a její jihlavské kolegyně Judity Horváthové.

RBT UnL_Iveta Kokyová

Večery v Romském stanu budou patřit romské hudbě v podání špičkových romských muzikantů. Kromě hvězd jako jsou Mário Bihári, Bengas nebo Terne Čhave, se představí i mladší umělci jako UGC, Pavlína Matiová, Veronika Kačo nebo Marta Balážová. Příležitost dostanou i místní talenty. Diváci se mohou těšit na vystoupení tanečnic Nyshy a Palomy a taneční skupiny BANG. Celý program bude slavnostně zakončen romskou hymnou.

RBT UnL 2015_Cigi Cigi Cirkus

Ve stanu bude po oba dny k dispozici i knihovna s romskou literaturou a návštěvníci budou mít možnost prohlédnout si výstavu Romano suno (Romský sen). Ta představuje to nejlepší z historie stejnojmenné literární a výtvarné soutěže, která prostřednictvím dětských kreseb a krátkých textů v romském a českém jazyce ukazuje svět viděný očima a srdcem romských dětí a mladých dospělých. Soutěž je určena pro žáky ZŠ a studenty SŠ a jejím cílem je dát příležitost romsky mluvícím dětem veřejně uplatnit své literární dovednosti. Soutěž je doplněna o kategorii mluveného slova a o soutěž výtvarnou.

RBT UnL 2015_Očima Romů

„S projektem Roma Big Top, do kterého je zapojeno na 50 romských hudebníků, lektorů, herců, tanečníků a dalších spolupracovníků, jezdíme stejně jako cirkusy od města k městu. Naším cílem je oslovit lidi přímo v srdci města a nabídnout jim prostor ke společným zážitkům. Přátelská a otevřená atmosféra Romského stanu umožňuje vzájemné poznávání mezi Čechy a Romy. Celý program je otevřený všem a je zdarma,“ říká pořadatel akce, Adam Pospíšil z organizace Pražská společnost bloumající veřejnosti.

RBT_Cigi Cigi Cirkus

Projekt je financován z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání OP VVV, který je v gesci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR (MŠMT). Realizátorem projektu je Diecézní charita Brno – Oblastní charita Jihlava, jeho partnery jsou Mateřská škola Mozaika Jihlava, Statutární město Jihlava a Střední škola stavební Jihlava.

 RBT Praha 2015_Očima Romů2

PROGRAM

Čtvrtek 14. září 2017

8:00      Semináře “Očima Romů” – interaktivní setkání s romskou historií, jazykem, kulturou i samotnými Romy pro žáky ZŠ a SŠ

15:30    Cigi Cigi Cirkus – workshop klaunského a artistického umění pro děti

17:00    Iveta Kokyová a Judita Horváthová – autorské čtení a diskuse

18:30    Cigi Cigi Cirkus – představení

19:00    Veronika Kačo a Cikne Čhave, Mário Bihári (akordeon) a Peter Horváth (kytara) – hudební a taneční vystoupení

20:30    Tanečnice Nysha a Paloma – břišní a tradiční romské tance, Jihlava

20:45    Koncert – Terne Čhave

 

Pátek 15. září 2017

8:00      Semináře “Očima Romů” – interaktivní setkání s romskou historií, jazykem, kulturou i samotnými Romy pro žáky ZŠ a SŠ

15:30    Rap Battle – rapová a street dance soutěž pro začínající tanečníky, rapery a raperky pod vedením dua Henry D a DJ BA2S

17:00    Vystoupení – UGC (United Gipsy Crew)

17:30    ARA ART: Čirikloro aneb Co říká ptáček? – romská divadelní pohádka

18:30    Hudební vystoupení – Pavlína Matiová a Marta Balážová  

19:30    BANG – street dance, Jihlava

20:00    Koncert – Bengas

21:45    Slavnostní zakončení – romská hymna

 

>>> Podrobnější program

 

Kontakty pro média: Eva Nováková, 736 238 095, 0onh4~l76hIkQOQb4ayk.Z2938Es-Z29g

Související akce

ROMA BIG TOP – STAN ROMSKÉ KULTURY (14. 9. 2017, 08:00 — 15. 9. 2017, 21:45)