Čím jsou zajímavé záchody na ZASTÁVce v Telči

Čím jsou zajímavé záchody na ZASTÁVce v Telči

Věnovat se prevenci je možné takřka kdekoliv. Nevěříte? Dnes se podíváme na jeden způsob preventivního působení, ke kterému v naší službě využíváme specifické prostory wc. Možná vás napadne otázka, proč zrovna wc. Když pomineme speciálně upravenou kontaktní místnost, zastupují totiž wc jediné prostory v zařízení, poskytující dostatek soukromí.

Specifickou prevenci na našich wc můžeme rozdělit do dvou forem. První z forem představují „preventivní nástěnky“. Na nich se objevují taková témata, která se týkají životů každého z nás, obzvláště dnešní mládeže. Naši klienti si tak v klidu mohou přečíst informace týkající se vztahové problematiky (jak sdělit, že se nám někdo líbí, jak pozvat holku/kluka na rande…), oblasti (nejen) intimní hygieny (jak lze řešit nadměrné pocení, menstruace…) či problematiky první a obzvláště bezpečné sexuální zkušenosti. Jistě, v dnešní digitální době není problém napsat kterékoliv ze zmiňovaných témat do internetového vyhledávače a během chvíle máme k dispozici celou řadu informací. V anonymním prostředí internetu však nikdo nezaručí, že informace k dané problematice jsou dostatečné, zcela srozumitelné a není možné jejich zkreslení a špatné pochopení. „Preventivní nástěnky v našem zařízení vytvářejí kontinuálně se vzdělávající pracovníci, kteří disponují dostatkem informací a vědomostí, které užívají tak, aby odpovídaly potřebám a možnostem cílové skupiny klientů z řad dětí a mládeže.

V případě, že klienti něčemu na „preventivních nástěnkách“ nerozumí, mají k nim dotazy, či mají dotazy úplně jiného charakteru a z nejrůznějších důvodů se na ně nechtějí, stydí či bojí zeptat přímo, mohou využít druhou formu specifické prevence na wc – schránku na anonymní dotazy. Vhodit do schránky je možné jakýkoliv dotaz, na který my pracovníci odpovídáme písemnou formou do 7 pracovních dnů. Zpracovanou odpověď na konkrétní dotaz následně vyvěsíme na přeložený papír přímo do prostor wc (viz přiložené foto).

Obě ze zmiňovaných forem specifické prevence jsou našimi klienty hojně využívány a přispívají k otevírání potřebných, přesto mnohdy tabuizovaných témat.

Bc. Martin Lacina

zástupce vedoucí služby NZDM ZASTÁVka Telč
Tel.: 604 535 577 E-mail: 88EDZ.2dW-vxRYUS5buvRf54YanBZd54Ys