Jak prožívali měsíc zdravého životního stylu v Nízkoprahovém zařízení pro děti a mládež Erko Jihlava? Přečtěte si více:
Vánoční čas skončil a s tím i nezdravý životní styl spojený s přejídáním vánočních dobrot a nedostatkem pohybu tráveným u televize. Naše rozhodnutí o programu po Vánocích nebylo nijak těžké. Měsíc leden proběhl v duchu zdravého životního stylu. Tuto myšlenku bychom však chtěli ponechat i do dalších budoucích měsíců v menší míře. Do zdravého životního stylu jsme zahrnuli několik aktivit. Aktivity se týkaly vaření zdravých jídel, cvičení, hraní pohybových her.
Vaření je pro děti jednou z nejoblíbenějších aktivit. Rády vaří a ještě radši jí. V rámci zdraví jsme vybírali recepty tak, aby nebyly tučné a těžké pro náš organismus. Zdravé jídlo je pro děti velkou neznámou, stravují se spíše jídly z fastfoodu a nevědí, že je možné vařit ze zdravých surovin. Připravili jsme např. těstovinový salát složený z těstovin, několika druhů zeleniny a bílého jogurtu namísto majonézy. Dále také špagety s rajčatovou omáčkou namísto kečupu. Děti zjistily, že zdravé jídlo může být i dobré. Díky vaření se naučí vážit si jídla a neplýtvat jím. Dále je to krůček k samostatnosti. Vlastnoruční příprava jídla v nich buduje sebedůvěru, kreativitu. Naučí se také technické zdatnosti, trpělivosti a určité disciplíně.
Životní styl dětí ovlivňují především jejich rodiče. Jak je známo, děti se rády opičí – pokud doma nevidí nikoho sportovat, těžko se k tomu dostanou. Zařadili jsme proto do našeho programu, cvičení. Pohyb je to nejlepší, co můžeme dětem dopřát. Cvičení u dětí není jen o síle či rychlosti, je hlavně o kvalitě pohybu, o prospěšných účincích na lidské tělo, o schopnosti vnímat vlastní tělo, o orientaci v prostoru, o rovnováze a o schopnosti relaxace. Děti pohyb milují, nejraději mají pohybové hry.
Z tohoto důvodu jsme volili většinou v rámci zdraví pohybové hry. Dále také hry zjišťovací a informativní. Zjišťovali jsme, jak jsou na tom děti ze zařízení s hygienickými návyky, se stravováním atd. Hry se konaly prostřednictvím losování zábavnou formou. Byly pro děti ponaučné. Při aktivitách jsme se také zasmáli, což je velmi důležité. Formou hry lze jednoduše zjistit informace od uživatelů a může být nápomocná k tvoření individuálních plánů.
Do měsíce zdraví jsme se zapojili i ve výtvarné dílně. Děti vyráběly haptickou pomůcku pro slepce, vyzkoušeli jsme si, jaké to je na chvíli nevidět a zkoušeli jsme přečíst písmena vylepená z čočky a fazolí. Následně jsme zabrousili do tématu kůže a imitovali péči o pokožku s atopickým ekzémem, také za pomoci námi vyrobených obrazů. Ty jsme spolu s dalšími vyvěsili na nástěnce ODN jako dobrovolníci.
Dále jsme si v rámci zdraví připravili program, který je velice nadchnul a zaujmul. Mnohdy se naše děti setkávají s nemocnými pacienty při různých akcích v Nemocnici Jihlava. Seznámili jsme je tedy se zdravotnickými pomůckami, které nemocní potřebují. Povídali jsme si o etapách lidského života od narození až po smrt. Děti hrály na danou pomůcku scénky, které se jim velice povedly. Tento program se jim velmi líbil, spolupracovaly ve skupině, procvičily si paměť a vyzkoušely si na vlastní kůži, jaké to je být zdravotně znevýhodněný. Uvědomily si, že se takovému člověku nemají smát, že mu mají pomáhat.
Měsíc zdraví jsme zakončili akcí s názvem „Den zdraví“. Děti se zúčastnily interaktivní besedy pořádané ve spolupráci se SZÚ Jihlava. Téma se týkalo zdravého živ. stylu a péče o zdraví. Lektorky si rozdělily děti do dvou skupin, ve kterých s nimi probíraly zásady hygieny, zdravého stravování, prevence nemocí. Na závěr besedy si děti společně zahrály hru, při které si pravidla zopakovaly.
Kromě zvoleného programu o zdravém životním stylu jsme letošní rok zahájili novými kroužky – MUSIC kroužkem a divadelním kroužkem. Také jsme byli součástí Tříkrálové sbírky, která se koná každoročně a děti se na ni velmi těší.
Cílem MUSIC kroužku je zábavnou formou rozvíjet hudební nadání a zapojit děti do aktivního muzicírování. Dále rozvíjet sluchové a muzikální vnímání, rozvoj citu pro rytmizaci a melodizaci. Obsahem je propojení hudebního sebevyjádření s pohybem, rytmizací, poslechem a dramatizací.
Divadelní kroužek
má podobu preventivního programu pro uživatele Erka z důvodu prevence rizik vyplývajících z životního stylu cílové skupiny. Snížení či zamezení patologických jevů prostřednictvím div. scének, které se týkají konkrétního tématu.
Leden byl pro nás velice pestrý a úspěšný. Zdravý živ. styl je široko obsáhlé téma, proto nápadů bylo několik. V duchu doufáme, že si děti alespoň něco zapamatovaly. Už teď se těšíme s novými nápady na další měsíc….
Tým Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež Erko Jihlava