Adiktologická ambulance Jihlava - lepší dříve nežli později
19. března 2024 Články a tiskové zprávy

Adiktologická ambulance Jihlava - lepší dříve nežli později

Adiktologická ambulance Jihlava se blíží dvouletému výročí od jejího založení. Zařízení na pomezí sociálně zdravotního systému provozuje Oblastní charita Jihlava od dub[1]na roku 2022.

Závislosti látkové i nelátkové

Za dobu provozu projevilo o odborné poradenství zájem bezmála 200 lidí. Podle posledních čísel přicházela polovina klientů v důsledku nadužívání legálního alkoholu. Tato ambulance je tady pro osoby, které u sebe nebo svých blízkých pozorují jakékoliv potíže v oblasti návykového chování – bez ohledu na užívanou látku, či nutkání opakovat určité činnosti (tzv. nelátková závislost). Podstatná je snaha pracovat na změně, která ovšem nemusí mít podobu striktní abstinence, ale například i kontrolovaného užívání nebo udržení dosažených změn, které si jedinec osvojil.

Podpůrná skupina

Adiktologická pomoc klientům nepůsobí finanční zátěž, protože je v plném rozsahu bezplatná. „Ráda bych dodala odvahu všem, kteří váhají, jestli je situace doopravdy natolik závažná a pravá chvíle skutečně ta pravá na ´obtěžování´ pracovníků,“ říká vedoucí ambulance a adiktoložka Martina Věžníková, která prý velmi často toto během praxe slýchá. „Ponechte samotné zhodnocení situace na úvodní setkání nebo telefonickou konzultaci, zmatek je v takových případech na místě,“ říká Věžníková a dodává, že v ambulanci vítají osoby v různé fázi obtíží i v jejich samotném počátku. „Zkuste to raději dříve než později,“ říká adiktoložka. V současné době ambulance přijímá nové zájemce do podpůrné skupiny, která je určena lidem, kteří usilují o dosažení nebo udržení abstinence. „Každý člen skupiny je jedinečný. Zajímají nás myšlenky, prožívání a pohledy všech zúčastněných. Respektujeme odlišnosti, nacházíme, co máme společného, a vzájemně se podporujeme,“ vysvětluje terapeutka skupinového programu Eleanor Toulavá. Počet klientů ve skupině je maximálně dvanáct a doprovází je vždy dva pracovníci, kteří mají na starost průběh skupiny. Téma, o kterém se mluví, vychází hlavně od účastníků samotných. Každý může říci, co potřebuje, ale také nemusí. „Vstoupit do neznámého prostředí mezi nové lidi může vzbudit spoustu otázek a obav. Proto se s každým zájemcem domlouváme nejdřív na nezávazném individuálním setkání, kde vše probereme.“ říká terapeutka.

IMG_0371

Názory klientů

„Skupinová sezení pro mne byla klíčová. Úhel pohledu na problém se ve skupině rozšiřuje počtem lidiček v místnosti. Můžete dostat více odpovědí, jak na problém, a je jen na Vás, jakou možnost zvolíte. Taky můžete zažívat ve skupině podporu a uznání. Skupina lidí se stejnou problematikou tě vždy pochopí a neodsoudí, všichni jsme na stejné lodi, a proto vím, že pokud jdu s problémem právě sem, není se čeho bát. Na závěr chci říct, že mezi klienty jsem našel i spřízněné duše a s některými jsme v blízkém kontaktu a jsou z nás přátelé, a to je to nejvíc co mám: Zkušenosti a opravdoví přátelé.“ (klient, 33 let)

„Jste jakoby mezi svými, kde vás nikdo neodsuzuje a nehodnotí. Najednou máte pocit, že můžete mluvit, aniž by se na vás někdo díval přes prsty. Příběhy lidí ve skupině jsou dost podobné. Ale jsou zde i lidé s jinými potížemi. Nejdřív si říkáte: „Vždyť já o jejich problému nic nevím. Jak s nimi mám najít společnou řeč?“ Ale záhy zjistíte, jak moc toho máte společného. A že si jde radit vzájemně a učit se z chyb druhých.“ (klientka, 58 let)

Setkání se konají v prostorách Adiktologické ambulance Jihlava jednou za 14 dní v úterý od 16:00 - 17:30 hod.

Jak to vidí pracovníci ambulance?

  • skupinovou práci považujeme za jednu z klíčových metod v zotavení ze závislosti
  • pracujeme s významnými tématy, která na setkání přináší sami členové
  • můžete zažít, že Vaše sdílená zkušenost někomu pomůže, minimálně v tom, že zjistí, že ve svém prožívání není sám
  • jedná se o bezpečné, neutrální prostředí. Vaše vztahy s ostatními členy skupiny nejsou zatížené minulostí, rolemi, očekáváním. To vytváří nenahraditelnou příležitost zažít sebe i to, jak se vztahujeme k ostatním, trochu jinak, než jsme zvyklí v běžném životě, např. v rodině, v práci nebo mezi přáteli
  • nic Vás to nestojí, jen trochu času a odvahy to vyzkoušet.

Tým Adiktologické ambulance Jihlava